MODIFIED METHYLALUMINOXANE, TYPE 7 CAS#: 206451-54-9; ChemWhat Code: 270006
Names & Identifiers |
| Product Name | MODIFIED METHYLALUMINOXANE, TYPE 7 |
| Synonyms | MODIFIED METHYLALUMINOXANE, TYPE 7;Aluminoxanes, me octyl, branched, cyclic and linear;MMAO-12 |
| CAS Registry Number | 206451-54-9 |
| Molecular Formula | |
| Molecular Weight | 0 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Density | 0.895 g/mL at 25℃ |
| Flash Point | 4℃ |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| RIDADR | UN 3399A 4.3(3) / PGI |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

