N-BENZYLIDENE-1,1-DIMETHYL-2-(4-FLUOROPHENYL)ETHYLAMINE CAS#: 4116-06-7; ChemWhat Code: 622454
Names & Identifiers |
| Product Name | N-BENZYLIDENE-1,1-DIMETHYL-2-(4-FLUOROPHENYL)ETHYLAMINE |
| Synonyms | N-BENZYLIDENE-1,1-DIMETHYL-2-(4-FLUOROPHENYL)ETHYLAMINE;LABOTEST-BB LT00454940;N-Benzylidene-1-(4-fluorophenyl)-2-amino-2-methylpropane;N-Benzylidene-1-(4-fluorophenyl)-2-methylpropan-2-amine;N-Benzylidene-alpha,alpha-dimethyl-4-fluorophenethylamine |
| CAS Registry Number | 4116-06-7 |
| Molecular Formula | C17H18FN |
| Molecular Weight | 255.33 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 43-45°C |
| Boiling Point | 135°C 0,3mm |
| Flash Point | 135°C/0.3mm |
| BRN | 2940979 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 22-24/25 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


