N-METHYL-N-BENZYLANILINE CAS#: 614-30-2; ChemWhat Code: 900244
Names & Identifiers |
| Product Name | N-METHYL-N-BENZYLANILINE |
| Synonyms | METHYLBENZYLANILINE;n-methyl-n-phenyl-benzenemethanamin;N-methyl-N-phenyl-Benzenemethanamine;N-Methyl-N-benzylanilin;Benzylmethylphenylamine;N-Phenyl-N-methylbenzylamine;N-methyl-N-(phenylmethyl)aniline;N-METHYL-N-BENZYLANI |
| CAS Registry Number | 614-30-2 |
| Molecular Formula | C14H15N |
| Molecular Weight | 197.28 |
| EINECS | 210-375-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 318 °C(lit.) |
| Density | 1.04 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 110 °C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 0.009g/l |
| Freezing Point | 8℃ |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 2 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

