N-METHYLOL METHACRYLAMIDE CAS#: 923-02-4; ChemWhat Code: 1290811
Names & Identifiers |
| Product Name | N-METHYLOL METHACRYLAMIDE |
| Synonyms | N-METHYLOL METHACRYLAMIDE;Methylolmethacrylamide;n-(hydroxymethyl)-2-methyl-2-propenamid;N-(hydroxymethyl)-2-methyl-2-Propenamide;n-(hydroxymethyl)-2-methyl-acrylamid;n-(hydroxymethyl)methacrylamide;n-methylolmethacrylamide(60%aq.);N-(Hydroxymethyl)methacrylamide solution |
| CAS Registry Number | 923-02-4 |
| Molecular Formula | C5H9NO2 |
| Molecular Weight | 115.13 |
| EINECS | 213-086-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -37°C |
| Boiling Point | 100°C |
| Density | 1.1 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n20/D 1.43 |
| Flash Point | >110°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22-40-43-68 |
| S Phrase | 26-36/37/39-36/37-23 |
| RIDADR | UN 2810 6.1/PG 3 |
| RTECS | UC6380000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

