N-NITROSO-N-METHYLURETHANE CAS#: 615-53-2; ChemWhat Code: 892283
Names & Identifiers |
| Product Name | N-NITROSO-N-METHYLURETHANE |
| Synonyms | nsc2860;N-Methyl-N-nitrosocarbamic acid ethyl;N-Ethoxycarbonyl-N-methylnitrosamine N-Nitroso-N-methylurethane Ethyl N-Methyl-N-nitrosocarbamate;rcrawastenumberu178;N-ETHOXYCARBONYL-N-METHYLNITROSAMINE;N-Methyl-N-nitrosocarbamic acid,ethyl ester;N-METHYL-N-NITROSOURETHANE;Nitrosomethyl urethane |
| CAS Registry Number | 615-53-2 |
| Molecular Formula | C4H8N2O3 |
| Molecular Weight | 132.12 |
| EINECS | 210-432-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 66 °C / 13mmHg |
| Density | 1,14 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4360 to 1.4400 |
| Storage | Refrigerator |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 5-36/37/38-40 |
| S Phrase | 23-35-45-53 |
| RIDADR | 2810 |
| RTECS | FC6300000 |
| Storage Class | 1.1A |
| Packing Group | I |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

