N-OCTYL METHACRYLATE CAS#: 2157-01-9; ChemWhat Code: 210420
Names & Identifiers |
| Product Name | N-OCTYL METHACRYLATE |
| Synonyms | 2-methyl-2-propenoicacioctylester;2-Propenoicacid,2-methyl-,octylester;Octyl 2-methylacrylate;octyl2-methyl-2-propenoate;N-OCTYL METHACRYLATE;2-methyl-2-propenoic acid octyl ester;Octyl-2-methylprop-2-enoate;2-methylacrylic acid octyl ester |
| CAS Registry Number | 2157-01-9 |
| Molecular Formula | C12H22O2 |
| Molecular Weight | 198.3 |
| EINECS | 218-465-5 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | <-20°C |
| Boiling Point | 105°C 0,3mm |
| Density | 0,89 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4370 (20℃) |
| Flash Point | 82°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

