N-PHENYLGLYCINE ETHYL ESTER CAS#: 2216-92-4; ChemWhat Code: 215535
Names & Identifiers |
| Product Name | N-PHENYLGLYCINE ETHYL ESTER |
| Synonyms | Ethyl phenylglycinate;n-phenyl-glycinethylester;ANILINOACETIC ACID ETHYL ESTER;ETHYL ANILINOACETATE;ETHYL N-PHENYLGLYCINATE;PHENYLAMINOACETIC ACID ETHYL ESTER;N-PHENYLGLYCINE ETHYL ESTER;N-Phenylglycine ethyl |
| CAS Registry Number | 2216-92-4 |
| Molecular Formula | C10H13NO2 |
| Molecular Weight | 179.22 |
| EINECS | 218-702-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 53-56 °C |
| Boiling Point | 140 °C / 8mmHg |
| Storage | 0-6°C |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White to light beige |
| Merck | 14,7292 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22 |
| S Phrase | 24/25 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


