N-(tert-Butyl)benzylamine CAS#: 3378-72-1; ChemWhat Code: 355611
Names & Identifiers |
| Product Name | N-(tert-Butyl)benzylamine |
| Synonyms | TERT-BUTYL-BENZYLAMINE;N-TERT-BUTYLBENZYLAMINE;N-BENZYL-T-BUTYLAMINE;N-BENZYL-TERT-BUTYLAMINE;benzyl-tert-butyl-amine;n-(1,1-dimethylethyl)-benzenemethanamin;N-(1,1-dimethylethyl)-Benzenemethanamine;N-tert-Butylbenzylamine ,99% |
| CAS Registry Number | 3378-72-1 |
| Molecular Formula | C11H17N |
| Molecular Weight | 163.26 |
| EINECS | 222-179-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -25 °C |
| Boiling Point | 80 °C5 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.881 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 176 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 2g/l |
| Water Solubility | 2 g/L (20 ºC) |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 507464 |
| InChIKey | DLSOILHAKCBARI-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzenemethanamine, N-(1,1-dimethylethyl)-(3378-72-1) |
| EPA Substance Registry System | Benzenemethanamine, N-(1,1-dimethylethyl)-(3378-72-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,Xi |
| R Phrase | 34-22-36/37/38 |
| S Phrase | 23-24/25-36-26-45-36/37/39 |
| RIDADR | 2735 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29214980 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
