(+)-NEOMENTHOL CAS#: 2216-52-6; ChemWhat Code: 215564
Names & Identifiers |
| Product Name | (+)-NEOMENTHOL |
| Synonyms | D-NEOMENTHOL;FEMA 2666;(1R, 3S, 4S)-4-MENTHAN-3-OL;1S-(1BETA,2BETA,5ALPHA)-5-METHYL-2-(1-METHYLETHYL)CYCLOHEXANOL;(1S,2S,5R)-2-ISOPROPYL-5-METHYLCYCLOHEXANOL;(1S,2S,5R)-(+)-NEOMENTHOL;(+)-NEOMENTHOL;NEOMENTHOL, (+)- |
| CAS Registry Number | 2216-52-6 |
| Molecular Formula | C10H20O |
| Molecular Weight | 156.27 |
| EINECS | 218-691-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −22 °C(lit.) |
| Boiling Point | 95 °C12 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.899 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 0.8 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2666 |
| Flash Point | 180 °F |
| Storage | 2-8°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 37/38-41 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | OT0450000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


