NERYLACETONE CAS#: 3879-26-3; ChemWhat Code: 328165
Names & Identifiers |
| Product Name | NERYLACETONE |
| Synonyms | (5Z)-6,10-Dimethyl-5,9-undecadien-2-one;5,9-Undecadien-2-one, 6,10-dimethyl-, (Z)-;NERYLACETONE;CIS-GERANYLACETONE;CIS-6,10-DIMETHYLUNDECA-5,9-DIEN-2-ONE;(5Z)-6,10-Dimethyl-5,9-undecadiene-2-one;(Z)-6,10-Dimethyl-5,9-undecadien-2-one |
| CAS Registry Number | 3879-26-3 |
| Molecular Formula | C13H22O |
| Molecular Weight | 194.31 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 250-255 °C |
| Density | 0.868 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

