N,N-Diethyl-m-toluidine CAS#: 91-67-8; ChemWhat Code: 1290190
Names & Identifiers |
| Product Name | N,N-Diethyl-m-toluidine |
| Synonyms | 3-Methyl-N,N-diethylaniline;3-Methyl-N,N-diethylbenzenamine;dlethyl-toluidine;meta-methyl(diethylamino)benzene;m-Methyl(diethylamino)benzene;m-Methyl-N,N-diethylaniline;m-Toluidine, N,N-diethyl-;N,N-Diethyl-3-methylaniline |
| CAS Registry Number | 91-67-8 |
| Molecular Formula | C11H17N |
| Molecular Weight | 163.26 |
| EINECS | 202-089-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 46.25°C (estimate) |
| Boiling Point | 97 °C (17 mmHg) |
| Density | 0.92 |
| Refractive Index | 1.535-1.537 |
| Flash Point | 101 °C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzenamine, N,N-diethyl-3-methyl-(91-67-8) |
| EPA Substance Registry System | Benzenamine, N,N-diethyl-3-methyl-(91-67-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N,T |
| R Phrase | 36/37/38-20/21/22-51/53-26-24/25-20 |
| S Phrase | 24/25-61-45-36/37-28 |
| RIDADR | UN 1708 6.1/PG 2 |
| RTECS | CX9869375 |
| HS Code | 29214300 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


