N,N-DIETHYLTRICHLOROVINYLAMINE, STAB. CAS#: 686-10-2; ChemWhat Code: 873490
Names & Identifiers |
| Product Name | N,N-DIETHYLTRICHLOROVINYLAMINE, STAB. |
| Synonyms | N,N-DIETHYLTRICHLOROVINYLAMINE, STAB.;N,N-diethyltrichlorovinylamine;N,N-diethyl-1,2,2-trichlorovinylamine;N,N-Diethyl-1,2,2-trichloroethenamine;1,2,2-Trichloro-N,N-diethylethenamine;EthenaMine, 1,2,2-trichloro-N,N-diethyl- |
| CAS Registry Number | 686-10-2 |
| Molecular Formula | C6H10Cl3N |
| Molecular Weight | 202.5093 |
| EINECS | 211-686-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 67-68 °C/10 mmHg |
| Refractive Index | n20/D 1.488 |
| Flash Point | 77 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN2735 8/PG 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

