OKADAIC ACID CAS#: 78111-17-8; ChemWhat Code: 1142922
Names & Identifiers |
| Product Name | OKADAIC ACID |
| Synonyms | OA;OKADAIC ACID, PROROCENTRUM CONCAVUM;OKADAIC ACID;9,10-DEEPITHIO-9,10-DIDEHYDROACANTHIFOLICIN;9,10-DEEPITHIO-9,10-DIDEHYDROACANTHIOFOLICIN;HALOCHONDRINE A;9,10-deepithio-9,10-didehydro-acanthifolici;OKADAIC ACID >95% PROTEIN PHOSPHATASE I |
| CAS Registry Number | 78111-17-8 |
| Molecular Formula | C44H68O13 |
| Molecular Weight | 805 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 164-166 °C |
| alpha | D20 +21° (c = 0.33 in CHCl3); D25 +25.4° (c = 0.24 in CHCl3) |
| Boiling Point | 672.95°C (rough estimate) |
| Density | 1.0795 (rough estimate) |
| Refractive Index | 1.5940 (estimate) |
| Storage | −20°C |
| Solubulity | DMSO: ≥1 mg/mL |
| form | translucent film |
| Color | translucent |
| Water Solubility | It is soluble in ethanol (25 mg/ml), DMSO (25 mg/ml), methanol (<1 mg/ml), chloroform, acetone, ethyl acetate, DMF, and dimethylsulfoxide. Insoluble in water, unless first dissolved in organic solvents, such as DMSO or ethanol. |
| Merck | 13,6891 |
| Stability: | Stable. Light and heat-sensitive. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 23/24/25-38 |
| S Phrase | 26-36/37-45 |
| RIDADR | UN 3462 6.1/PG 1 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | AA8227800 |
| F | 10 |
| Storage Class | 6.1(a) |
| Packing Group | II |
| HS Code | 29321900 |
| Toxicity | LD50 i.p. in mice: 192 mg/kg (Shibata) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

