Paraffin wax CAS#: 8002-74-2; ChemWhat Code: 51871
Names & Identifiers |
| Product Name | Paraffin wax |
| Synonyms | PARAFFIN IN PASTILLE FORM 51-53 PH EUR,B;PARAFFIN IN PASTILLE FORM 52-54 PH EUR,B;PARAFFIN IN BLOCK FORM 42-44 25 KG;PARAFFIN IN BLOCK FORM 46-48 1 KG;PARAFFIN IN PASTILLE FORM 56-58 PH EUR,B;PARAFFIN IN PASTILLE FORM 57-60 PH EUR,B;PARAFFIN IN BLOCK FORM 46-48 25 KG;PARAFFIN IN BLOCK FORM 42-44 1 KG |
| CAS Registry Number | 8002-74-2 |
| Molecular Formula | CnH2n+2 n=24~36 |
| Molecular Weight | 0 |
| EINECS | 232-315-6 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 58-62 °C ((ASTM D 87)) |
| Boiling Point | 322 °C |
| Density | 0.82 g/mL at 20 °C |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 3216 | PARAFFIN WAX |
| Flash Point | 113 °C |
| Storage | Refrigerator (+4°C) |
| form | extra-low viscosity |
| Color | white |
| Explosive Limit | 0.6-6.5%(V) |
| EPA Substance Registry System | Paraffin waxes and Hydrocarbon waxes(8002-74-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| WGK Germany | – |
| RTECS | RV0350000 |
| HS Code | 27101999 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

