Perfluoro-1-iodohexane CAS#: 355-43-1; ChemWhat Code: 355489
Names & Identifiers |
| Product Name | Perfluoro-1-iodohexane |
| Synonyms | 1-IODOPERFLUOROHEXANE , STABILIZED WITH COPPER;1-IODOPERFLUOROHEXANE, 98+%, STAB. WITH COPPER;1-Iodoperfluorohexane, 1-Iodotridecafluorohexane, Tridecafluorohexyl iodide;1-Iodoperfluorohexane, 1-Iodotridecafluorohexane, Tridecafluoro-1-iodohexane, Tridecafluorohexyl iodide;1,1,2,2,3,3,4,4,5,5,6,6,6-Tridecafluorohexyl iodide;Perfluoro-1-iodohexane, 98+%, stab. with copper;Perfluoro-1-iodohexane,99%;Hexane, 1,1,1,2,2,3,3,4,4,5,5,6 |
| CAS Registry Number | 355-43-1 |
| Molecular Formula | C6F13I |
| Molecular Weight | 445.95 |
| EINECS | 206-586-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -45 °C |
| Boiling Point | 117 °C(lit.) |
| Density | 2.063 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 117°C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Water Solubility | insoluble |
| Sensitive | Light Sensitive |
| BRN | 1802118 |
| Stability: | Stable. |
| InChIKey | BULLJMKUVKYZDJ-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Perfluorohexyl iodide(355-43-1) |
| EPA Substance Registry System | Hexane, 1,1,1,2,2,3,3,4,4,5,5,6,6- tridecafluoro-6-iodo-(355-43-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 23-24/25-37/39-26-37 |
| RIDADR | 2810 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 8 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | T |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29034700 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

