PERFLUORO-2-METHYLPENTANE CAS#: 355-04-4; ChemWhat Code: 355556
Names & Identifiers |
| Product Name | PERFLUORO-2-METHYLPENTANE |
| Synonyms | PERFLUOROISOHEXANE;PERFLUORO-2-METHYLPENTANE;TETRADECAFLUORO-2-METHYLPENTANE;1,1,1,2,2,3,3,4,5,5,5-Undecafluoro-4-(trifluoromethyl)pentane;1,1,1,2,2,3,3,4,5,5,5-undecafluoro-4-(trifluoromethyl)-Pentane;2-Perfluoromethylpentane;Pentane, 1,1,1,2,2,3,3,4,5,5,5-undecafluoro-4-(trifluoromethyl)-;Pentane, undecafluoro-2-(trifluoromethyl)- |
| CAS Registry Number | 355-04-4 |
| Molecular Formula | C6F14 |
| Molecular Weight | 338.04 |
| EINECS | 206-575-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | <-150°C |
| Boiling Point | 58°C |
| Density | 1,723 g/cm3 |
| Refractive Index | <1.3000 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

