PERFLUORO-N-PENTANE CAS#: 678-26-2; ChemWhat Code: 873668
Names & Identifiers |
| Product Name | PERFLUORO-N-PENTANE |
| Synonyms | 1,1,1,2,2,3,3,4,4,5,5,5-Dodecafluoropentane;dodecafluoro-pentan;FluorinertFC87;FluorinertPF5050;Pentane, dodecafluoro-;pentane,dodecafluoro-;Perflenapent;perflenapent(INN) |
| CAS Registry Number | 678-26-2 |
| Molecular Formula | C5F12 |
| Molecular Weight | 288.03 |
| EINECS | 211-647-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -120°C |
| Boiling Point | 29°C |
| Density | 1,664 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.2412 |
| Flash Point | 29°C |
| form | liquid |
| Color | Colorless |
| BRN | 1712388 |
| Stability: | store cold |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 9-23 |
| RIDADR | 2810 |
| RTECS | RZ9890000 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

