PERFLUORO-TERT-BUTANOL CAS#: 2378-02-1; ChemWhat Code: 211826
Names & Identifiers |
| Product Name | PERFLUORO-TERT-BUTANOL |
| Synonyms | 1,1,1,3,3,3-HEXAFLUORO-2-TRIFLUOROMETHYL-2-PROPANOL;HEXAFLUORO-2-TRIFLUOROMETHYL-2-PROPANOL;PERFLUORO-T-BUTANOL;PERFLUORO-TERT-BUTANOL;PERFLUORO-TERT-BUTYL ALCOHOL;NONAFLUORO-T-BUTYL ALCOHOL;NONAFLUORO-TERT-BUTANOL;NONAFLUORO-TERT-BUTYL ALCOHOL |
| CAS Registry Number | 2378-02-1 |
| Molecular Formula | C4HF9O |
| Molecular Weight | 236.04 |
| EINECS | 219-157-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -17°C |
| Boiling Point | 45 °C(lit.) |
| Density | 1.693 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 5.19 psi ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 44-45°C |
| Storage | Keep Cold |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless |
| BRN | 1841640 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi,T |
| R Phrase | 20-36/37/38-23 |
| S Phrase | 26-45-36/37 |
| RIDADR | UN 2810 6.1/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | UB6452700 |
| Hazard Note | Toxic |
| Storage Class | KEEP COLD, TOXIC |
| Storage Class | 6.1 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

