PERFLUOROTRI-N-BUTYLAMINE CAS#: 86508-42-1; ChemWhat Code: 1212301
Names & Identifiers |
| Product Name | PERFLUOROTRI-N-BUTYLAMINE |
| Synonyms | PERFORMANCE FLUID, PF-5080 (3M BRAND);Fluorinert electronic liquid perfluoro compounds;3M Fluorinert FC40 Heat Transfer Liquid;C5-18 perfluoro compounds;Perfluoro compounds;FluorinertR(FC-770);Performance fluid, PF-5070;Perfluoro compounds, C5-18 |
| CAS Registry Number | 86508-42-1 |
| Molecular Formula | |
| Molecular Weight | 0 |
| EINECS | 206-223-1 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -52 °C |
| Boiling Point | 97 °C |
| Density | 1.883 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 23.3 (vs air) |
| vapor pressure | 1.3 mm Hg ( 25 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | None |
| Storage | 2-8°C |
| form | liquid |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,F |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | YA1000000 |
| Hazard Note | Irritant |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
