Phenothiazine CAS#: 92-84-2; ChemWhat Code: 1289924
Names & Identifiers |
| Product Name | Phenothiazine |
| Synonyms | THIODIPHENYLAMINE;PHENOXUR;PHENOTHIAZINE;VERMITIN;10H-Phenothiazin;10H-Phenothiazine;Afi-Tiazin;Agrazine |
| CAS Registry Number | 92-84-2 |
| Molecular Formula | C12H9NS |
| Molecular Weight | 199.27 |
| EINECS | 202-196-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 184 °C |
| Boiling Point | 371 °C(lit.) |
| Density | 1.362 |
| Refractive Index | 1.6353 |
| Flash Point | 202°C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 0.127mg/l |
| form | Prills or Beads |
| Color | Yellow |
| PH | 6 (10g/l, H2O, 20℃)(aqueous suspension) |
| Water Solubility | 2 mg/L (25 ºC) |
| Sensitive | Light Sensitive |
| Merck | 14,7252 |
| BRN | 143237 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents, strong acids. May discolour upon exposure to light. |
| InChIKey | WJFKNYWRSNBZNX-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Phenothiazine(92-84-2) |
| EPA Substance Registry System | 10H-Phenothiazine(92-84-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,N,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-43-51/53-36/38-40-20/21/22-52/53-48/22-22 |
| S Phrase | 26-36-61-36/37/39-29-22-36/37 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | SN5075000 |
| F | 8-23 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29343090 |
| Hazardous Substances Data | 92-84-2(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

