Phenyl salicylate CAS#: 118-55-8; ChemWhat Code: 103011
Names & Identifiers |
| Product Name | Phenyl salicylate |
| Synonyms | SALOL;SALICYLIC ACID PHENYL ESTER;PHENYL 2-HYDROXYBENZOATE;PHENYL SALICYLATE;PHENYL-O-HYDROXYBENZOATE;O-HYDROXYBENZOIC ACID PHENYL ESTER;2-HYDROXYBENZOIC ACID PHENYL ESTER;’LGC’ (2411) |
| CAS Registry Number | 118-55-8 |
| Molecular Formula | C13H10O3 |
| Molecular Weight | 214.22 |
| EINECS | 204-259-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 41-43 °C(lit.) |
| Boiling Point | 172-173 °C12 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.250g/cm3 |
| FEMA | 3960 | PHENYL SALICYLATE |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | room temp |
| Solubulity | dioxane: 0.1 g/mL, clear, Colorless |
| form | Fine Crystalline Powder |
| Color | White |
| Water Solubility | Soluble in alcohol, ether, chloroform, turpentine, acetone and benzene. Sparingly soluble in chloroformbenzene. Insoluble in water. |
| Merck | 14,7310 |
| BRN | 393969 |
| Stability: | Light sensitive. Incompatible with strong oxidants. Flammable. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzoic acid, 2-hydroxy-, phenyl ester(118-55-8) |
| EPA Substance Registry System | Benzoic acid, 2-hydroxy-, phenyl ester(118-55-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-24/25 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | VO6125000 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

