POLY(1,1-DIMETHYLSILAZANE) CAS#: 89535-60-4; ChemWhat Code: 1228737
Names & Identifiers |
| Product Name | POLY(1,1-DIMETHYLSILAZANE) |
| Synonyms | POLY(1,1-DIMETHYLSILAZANE);POLY(1,1-DIMETHYLSILAZANE) TELOMER;Silanamine, 1,1-dimethyl-, homopolymer;POLY(1,1-DIMETHYLSILAZANE) TELOMER, VISCOSITY >50 CST. |
| CAS Registry Number | 89535-60-4 |
| Molecular Formula | [-Si(CH3)2NH-] n |
| Molecular Weight | 0 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | <0°C |
| Boiling Point | >250°C |
| Density | 1,04 g/cm3 |
| Flash Point | >110°C |
| form | Liquid |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| RIDADR | UN1760 |
| TSCA | No |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
