Polyalkyleneoxide modified heptamethyltrisiloxane CAS#: 27306-78-1; ChemWhat Code: 281497
Names & Identifiers |
| Product Name | Polyalkyleneoxide modified heptamethyltrisiloxane |
| Synonyms | POLY(DIMETHYLSILOXANE-B-ETHYLENE OXIDE), METHYL TERMINATED;POLY(DIMETHYLSILOXANE-CO-ETHYLENE OXIDE), AB BLOCK COPOLYMER;POLY[DIMETHYLSILOXANE-CO-METHYL(3-HYDROXYPROPYL)SILOXANE]-GRAFT-POLY(ETHYLENE GLYCOL) METHYL ETHER;2-ethanediyl),.alpha.-methyl-.omega.-[3-[1,3,3,3-tetramethyl-1-[(trimethylsilyl)oxy]disiloxanyl]pPoly(oxy-1;ethylsilyl)oxy]disiloxanyl]propyl]-;hylsilyl)oxy)disiloxanyl)propoxy)-;poly(oxy-1,2-ethanediyl),alpha-methyl-omega-(3-(1,3,3,3-tetramethyl-1-((trimet;poly(oxy-1,2-ethanediyl),alpha-methyl-omega-[3-[1,3,3,3-tetramethyl-1-[(trim |
| CAS Registry Number | 27306-78-1 |
| Molecular Formula | C11H30O3Si3(C2H4O)6-9CH3 |
| Molecular Weight | 0 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −14 °C |
| Boiling Point | 200 13mm |
| Density | 1.035 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| More Properties From PubChem | 27306-78-1(More Properties From PubChem) |
| EPA Substance Registry System | Poly(oxy-1,2-ethanediyl), .alpha.-methyl-.omega.-[3-[ 1,3,3,3-tetramethyl-1-[(trimethylsilyl) oxy]disiloxanyl]propoxy]- (27306-78-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| RIDADR | 2987 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
