POLY(DIMETHYLSILOXANE) ETHERIMIDE CAS#: 99904-16-2; ChemWhat Code: 1337778
Names & Identifiers |
| Product Name | POLY(DIMETHYLSILOXANE) ETHERIMIDE |
| Synonyms | 1-phenyleneoxy)]bis[1,3-isobenzofurandione]andm-5’-(methylethylidene)bis(4;siloxanesandsilicones,di-me,3-aminopropylgroup-terminated,polymerswith[;SiloxanesandSilicones,di-Me,3-aminopropylgroup-terminated,polymerswith[5,5’-[(1-methylethylidene)bis(4,1-phenyleneoxy)]bis[1,3-isobenzofurandioneandm-phenylenediamine;POLY(DIMETHYLSILOXANE) ETHERIMIDE;Siloxanes and Silicones, di-Me, 3-aminopropyl group-terminated, polymers with 5,5-(1-methylethylidene)bis(4,1-phenyleneoxy)bis1,3-isobenzofurandione and m-phenylenediamine;siloxanes and silicones, di-me, 3-aminopropyl group-terminated, polymers with [ 1-phenyleneoxy)]bis[1,3-isobenzofurandione] and m-5′-(methylethylidene)bis(4 poly(dimethylsiloxane)etherimide;dimethylsiloxane/ etherimide copolymer;Linear aMino-Modified silicone polyether |
| CAS Registry Number | 99904-16-2 |
| Molecular Formula | |
| Molecular Weight | 0 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 168°C |
| Density | 1,18 g/cm3 |
| Flash Point | >321°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 22-24/25 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

