PROPARGYL METHACRYLATE CAS#: 13861-22-8; ChemWhat Code: 143695
Names & Identifiers |
| Product Name | PROPARGYL METHACRYLATE |
| Synonyms | PROPARGYL METHACRYLATE;Methacrylic acid propargyl ester~2-Propyn-1-yl 2-methylpropenoate;prop-2-ynyl methacrylate;Methacrylicacidpropargylester;2-propyn-1-yl 2-methylpropenoate;Propargyl methacrylate, 98%, stab. with ca 50ppm BHT;2-Methylpropenoic acid 2-propynyl ester;Methacrylic acid 2-propynyl ester |
| CAS Registry Number | 13861-22-8 |
| Molecular Formula | C7H8O2 |
| Molecular Weight | 124.14 |
| EINECS | 237-599-5 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 149-151°C |
| Density | 0,986 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4500 |
| Flash Point | 48°C |
| Water Solubility | Immiscible with water. |
| BRN | 906850 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 10-36/37/38 |
| S Phrase | 26-28 |
| RIDADR | 3272 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

