PROPYLENE GLYCOL METHYL ETHER ACETATE CAS#: 84540-57-8; ChemWhat Code: 1204993
Names & Identifiers |
| Product Name | PROPYLENE GLYCOL METHYL ETHER ACETATE |
| Synonyms | PROPYLENE GLYCOL 1-METHYL ETHER 2-ACETATE;PROPYLENE GLYCOL 1-MONOMETHYL ETHER 2-ACETATE;PROPYLENE GLYCOL MONOMETHYL ETHER ACETATE;PMA-EL;2-(METHOXY)PROPYL ACETATE;2-METHOXY-1-METHYLETHYL ACETATE;2-ACETOXY-1-METHOXYPROPANE;2-(1-METHOXY)PROPYL ACETATE |
| CAS Registry Number | 84540-57-8 |
| Molecular Formula | C6H12O3 |
| Molecular Weight | 132.16 |
| EINECS | 203-603-9 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -87 °C |
| Boiling Point | 145-146 °C(lit.) |
| Density | 0.970 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 3.7 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 110 °F |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 61-10-36 |
| S Phrase | 53-25-45 |
| RIDADR | UN 3271 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | AI8925000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

