QUILON(R) S CHROMIUM COMPLEX CAS#: 15242-96-3; ChemWhat Code: 152149
Names & Identifiers |
| Product Name | QUILON(R) S CHROMIUM COMPLEX |
| Synonyms | QUILON(R) S CHROMIUM COMPLEX;chromicchloridestearate;khromolan;nci-c60800;quilon¨schromiumcomplexsolution;quilons;stearatechromicchloride;stearatochromicchloride |
| CAS Registry Number | 15242-96-3 |
| Molecular Formula | C54H105Cl3Cr2O6 |
| Molecular Weight | 1060.7591 |
| EINECS | 239-286-9 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −35 °C |
| Boiling Point | ~82 °C |
| Density | 0.924 g/mL at 25 °C |
| Flash Point | 36 °F |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,C |
| R Phrase | 11-20/21/22-34 |
| S Phrase | 16-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2924 3/PG 2 |
| RTECS | GB7280000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
