(R)-1-(4-CHLOROPHENYL)ETHYLAMINE CAS#: 27298-99-3; ChemWhat Code: 281581
Names & Identifiers |
| Product Name | (R)-1-(4-CHLOROPHENYL)ETHYLAMINE |
| Synonyms | (R)-4-CHLORO-ALPHA-METHYLBENZYLAMINE;(R)-(+)-4-CHLORO A-METHYLBENZYLAMINE;(R)-1-(4-CHLOROPHENYL)ETHANAMINE;(R)-(+)-1-(4-CHLOROPHENYL)ETHYLAMINE;(R)-1-(4-CHLOROPHENYL)ETHYLAMINE;(R)-4-Chloro-alpha-methylbenzylamine~ClophaR(tm;ClophaR/(tm;(r)-4-chloro-à-methylbenzylamine |
| CAS Registry Number | 27298-99-3 |
| Molecular Formula | C8H10ClN |
| Molecular Weight | 155.62 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 232 °C |
| alpha | 23.5 º (C=2, MEOH) |
| Density | 1.110 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 115°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to yellow |
| Water Solubility | VERY LOW SOLUBILITY |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 2412317 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,N,T |
| R Phrase | 34-51/53-22-43-41-38-23 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45-61 |
| RIDADR | UN 2735 8/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-34 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29214900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

