(R)-(-)-1,3-Butanediol CAS#: 6290-03-5; ChemWhat Code: 916789
Names & Identifiers |
| Product Name | (R)-(-)-1,3-Butanediol |
| Synonyms | (R)-(-)-1,3-Butanediol;(R)-(-)-1,3-Butanediol 98%;L-Butane-1,3-diol;1,3-BUTANEDIOL, (R);(R)-(-)-BUTYLENE GLYCOL;(R)-(-)-1,3-DIHYDROXYBUTANE;(R)-(-)-1,3-BUTANEDIOL;(R)-1,3-BUTANEDIOL |
| CAS Registry Number | 6290-03-5 |
| Molecular Formula | C4H10O2 |
| Molecular Weight | 90.12 |
| EINECS | 228-532-0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| alpha | -31 º (c=1 in EtOH) |
| Boiling Point | 107-110 °C23 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.005 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 3.1 (vs air) |
| vapor pressure | 0.06 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | 1.44 |
| Flash Point | 250 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | Fully miscible in water. |
| Sensitive | Hygroscopic |
| BRN | 1718944 |
| InChIKey | PUPZLCDOIYMWBV-SCSAIBSYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1,3-Butanediol, (R)-(6290-03-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | EK0440000 |
| F | 3-10 |
| Hazard Note | Irritant |
| HS Code | 29053920 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
