(R)-2-AMINO-2-[(5-FLUORESCEINYL)AMINOCARBONYL]ETHYL METHANETHIOSULFONATE, TRIFLUOROACETATE SALT CAS#: 1356019-48-1; ChemWhat Code: 1099096
| (R)-2-AMINO-2-[(5-FLUORESCEINYL)AMINOCARBONYL]ETHYL METHANETHIOSULFONATE, TRIFLUOROACETATE SALT Basic information |
| Product Name | (R)-2-AMINO-2-[(5-FLUORESCEINYL)AMINOCARBONYL]ETHYL METHANETHIOSULFONATE, TRIFLUOROACETATE SALT |
| Synonyms | (R)-2-AMINO-2-[(5-FLUORESCEINYL)AMINOCARBONYL]ETHYL METHANETHIOSULFONATE, TRIFLUOROACETATE SALT;MTSEA-FLUORESCEIN;(R)-2-AMino-2-[(5-fluoresceinyl)aMinocarbonyl]ethyl Methanethiosulfonate, Trifluoroacetic Acid Salt |
| CAS Registry Number | 1356019-48-1 |
| Molecular Formula | C26H21F3N2O10S2 |
| Molecular Weight | 642.58 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
| (R)-2-AMINO-2-[(5-FLUORESCEINYL)AMINOCARBONYL]ETHYL METHANETHIOSULFONATE, TRIFLUOROACETATE SALT Chemical Properties |
| Melting point | >180°C (dec.) |
| Storage | Hygroscopic, -20°C Freezer, Under Inert Atmosphere |
| Stability: | Light/Moisture Sensitive; Desiccate And Store at -20°C, Hygroscopic |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


![(R)-2-AMINO-2-[(5-FLUORESCEINYL)AMINOCARBONYL]ETHYL METHANETHIOSULFONATE, TRIFLUOROACETATE SALT CAS#: 1356019-48-1](/wp-content/uploads/2018/07/R-2-AMINO-2-5-FLUORESCEINYLAMINOCARBONYLETHYL-METHANETHIOSULFONATE-TRIFLUOROACETATE-SALT-CAS-1356019-48-1.gif)