(R)-(-)-2-Amino-3-methylbutane CAS#: 34701-33-2; ChemWhat Code: 377533
Names & Identifiers |
| Product Name | (R)-(-)-2-Amino-3-methylbutane |
| Synonyms | (R)-(-)-3-METHYL-2-BUTYLAMINE;(R)-(+)-3-METHYL-2-BUTYLAMINE;(R)-3-METHYL-2-BUTYLAMINE;(R)-(−)-2-Amino-3-methylbutane;(R)-(-)-3-METHYL-2-BUTYLAMINE, CHIPROS 98%, EE 97%;(R)-(-)-3-Methyl-2-butylamine, ChiPros;(R)-(-)-2-Amino-3-methylbutane, ChiPros 98%, ee 97%;2-ButanaMine,3-Methyl-, (2R)- |
| CAS Registry Number | 34701-33-2 |
| Molecular Formula | C5H13N |
| Molecular Weight | 87.16 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 85-87°C |
| alpha | -5.5 º (NEAT) |
| Density | 0.75 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | 1.4060 |
| Flash Point | <21°C |
| Water Solubility | Soluble in water (60g/L at 20°C). |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 1718798 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,C |
| R Phrase | 11-22-34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2733 3/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | UI1100000 |
| F | 10-34 |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

