(S)-(-)-1-(2-FURYL)ETHANOL CAS#: 85828-09-7; ChemWhat Code: 1214567
Names & Identifiers |
| Product Name | (S)-(-)-1-(2-FURYL)ETHANOL |
| Synonyms | (S)-(-)-1-(2-FURYL)ETHANOL;(S)-1-(2-FURYL)ETHANOL;S(-)-2-FURYL METHYL CARBINOL;S(-)-ALPHA-METHYLFURAN-2-METHANOL;(S)-(-)-1-(2-FURYL)ETHANOL 99%;(s)-(-)-α-methylfuran-2-methanol;(S)-1-(2-Furyl)ethanol(stabilized with hydroquinone);(S)-(-)-α-Methylfuran-2-methanol, (S)-(-)-2-Furyl methyl carbinol |
| CAS Registry Number | 85828-09-7 |
| Molecular Formula | C6H8O2 |
| Molecular Weight | 112.13 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 60-61 °C8 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.078 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 110 °C |
| Storage | −20°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
