(S)-(-)-1-(4-Methoxyphenyl)ethylamine CAS#: 41851-59-6; ChemWhat Code: 629245
Names & Identifiers |
| Product Name | (S)-(-)-1-(4-Methoxyphenyl)ethylamine |
| Synonyms | (s)-p-methoxy-ethylbenzylamine;(S)-P-1-(4-METHOXYPHENYL) ETHYLAMINE;(S)-(-)-4-METHOXY-ALPHA-METHYLBENZYLAMINE;(S)-4-METHOXY-ALPHA-METHYLBENZYLAMINE;(S)-(-)-4-METHOXY A-METHYLBENZYLAMINE;(S)-1-(4-METHOXYPHENYL)ETHANAMINE;(S)-(-)-1-(4-METHOXYPHENYL)ETHYLAMINE;(S)-1-(4-METHOXYPHENYL)ETHYLAMINE |
| CAS Registry Number | 41851-59-6 |
| Molecular Formula | C9H13NO |
| Molecular Weight | 151.21 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | <-20°C |
| Boiling Point | 65°C 0,38mm |
| alpha | -32 º (neat) |
| Density | 1.024 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 65°C/0.38mm |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 3196456 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2735 8/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-34 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


