(S)-(-)-1-AMINO-2-(METHOXYMETHYL)PYRROLIDINE CAS#: 59983-39-0; ChemWhat Code: 874332
Names & Identifiers |
| Product Name | (S)-(-)-1-AMINO-2-(METHOXYMETHYL)PYRROLIDINE |
| Synonyms | 2-(Methoxymethyl)-1-pyrrolidinamine;(S)-(-)-1-AMINO-2-(METHOXYMETHYL)-PYRROL IDINE, 95% (97% EE/GLC);1-Pyrrolidinamine, 2-(methoxymethyl)-, (2S)-;1-Pyrrolidinamine,2-(methoxymethyl)-,(2S)-(9CI);(S)-(-)-2-(Methoxymethyl)-1-pyrrolidinamine;(2S)-1-Amino-2-(methoxymethyl)pyrrolidine;(2S)-1-Amino-2α-(methoxymethyl)pyrrolidine;(2S)-2α-(Methoxymethyl)-1-pyrrolidinamine |
| CAS Registry Number | 59983-39-0 |
| Molecular Formula | C6H14N2O |
| Molecular Weight | 130.19 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 42 °C1.8 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.97 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 162 °F |
| Storage | 2-8°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 23-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-23 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


