(S)-(+)-1-Aminoindan CAS#: 61341-86-4; ChemWhat Code: 927758
Names & Identifiers |
| Product Name | (S)-(+)-1-Aminoindan |
| Synonyms | (S)-(+)-1-Aminoindan,ChiPros?99+%,ee99+%;(S)-(+)-1-AMINOINDAN: CHIPROS 99%, EE 99%;(S)-(+)-1-Aminoindane, ChiPros 99+%, ee 99+%;(1S)-1-Aminoindan;(1S)-1-Indanamine;(S)-Indan-1-amine;[(S)-1-Indanyl]amine;(S)-(+)-1-Aminoindan,97% |
| CAS Registry Number | 61341-86-4 |
| Molecular Formula | C9H11N |
| Molecular Weight | 133.19 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 15 °C |
| alpha | 20 º (c=1.5, CH3OH) |
| Boiling Point | 96-97 °C8 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.038 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 202 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear yellow |
| Water Solubility | insoluble |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 2206708 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-52/53 |
| S Phrase | 26-36-37/39-61 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-34 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

