(S)-(+)-1-Methoxy-2-propanol CAS#: 26550-55-0; ChemWhat Code: 276778
Names & Identifiers |
| Product Name | (S)-(+)-1-Methoxy-2-propanol |
| Synonyms | (S)-(+)-PROPYLENE GLYCOL 1-METHYL ETHER;(S)-(+)-1-METHOXY-2-PROPANOL;(S)-1-METHOXY-2-PROPANOL;(S)-2-HYDROXY-1-METHOXYPROPANE;(S)-(+)-1-METHOXY-2-PROPANOL 98%;(S)-(+)-1-Methoxy-2-propanol,99%;(S)-(+)-1-Methoxy-2-propanol, 99% 1ML;(S)-(+)-1-Methoxy-2-propanol, 99% 5ML |
| CAS Registry Number | 26550-55-0 |
| Molecular Formula | C4H10O2 |
| Molecular Weight | 90.12 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 118-119 °C |
| alpha | 20 º (c=10, CHCl3) |
| Density | 0.921 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 33 °C |
| Storage | Flammables area |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F |
| R Phrase | 10-15 |
| S Phrase | 24-43-7/8-16 |
| RIDADR | UN 3092 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | Ⅲ |
| HS Code | 29094990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
