(S)-(+)-1,2-Propanediol CAS#: 4254-15-3; ChemWhat Code: 622923
Names & Identifiers |
| Product Name | (S)-(+)-1,2-Propanediol |
| Synonyms | (S)-(+)-1,2-Dihydroxypropane (S)-(+)-Propylene Glycol;(S)-(+)-1,2-PROPANEDIOL FOR SYNTHESIS;(S)-(+)-1,2-Propanediol 96%;(S)-(+)-propylene glycero;(S)-(+)-Propane-1,2-diol;(S)-Propane-1,2-diol;L-(+)-PROPYLENE GLYCOL;(S)-(+)-PROPANEDIOL |
| CAS Registry Number | 4254-15-3 |
| Molecular Formula | C3H8O2 |
| Molecular Weight | 76.09 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -59 °C |
| Boiling Point | 186-188 °C765 mm Hg(lit.) |
| alpha | 16 º (c=neat) |
| Density | 1.036 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 225 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless |
| Explosive Limit | 2.6-12.6%(V) |
| Water Solubility | soluble |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,7855 |
| BRN | 1718871 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | (S)-(+)-1,2-Propanediol(4254-15-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 36/37/38-22 |
| S Phrase | 24/25-36/37/39-26 |
| WGK Germany | 1 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

