(S)-(-)-2-(2′-CARBOMETHOXYETHYL)-2-METHYLCYCLOHEXANONE CAS#: 112898-44-9; ChemWhat Code: 260388
Names & Identifiers |
| Product Name | (S)-(-)-2-(2′-CARBOMETHOXYETHYL)-2-METHYLCYCLOHEXANONE |
| Synonyms | (S)-(-)-1-METHYL-2-OXO-CYCLOHEXANEPROPANOIC ACID METHYL ESTER;(S)-(-)-2-(2′-CARBOMETHOXYETHYL)-2-METHYLCYCLOHEXANONE;(S)-(-)-2-(2-CARBOMETHOXYETHYL)-2-METHYLCYCLOHEXANONE;(-)-METHYL (S)-1-METHYL-2-OXOCYCLOHEXANEPROPANOATE;METHYL (S)-(-)-1-METHYL-2-OXOCYCLOHEXANEPROPIONATE;(-)-METHYL (S)-3-(1-METHYL-2-OXOCYCLOHEXYL)PROPIONATE;(S)-(-)-2-(2”-CARBOMETHOXYETHYL)-2-METHYL-CYCLOHEXANONE 98.5+%;Methyl (S)-(-)-1-1-methyl-2-oxocyclohexanepropionate |
| CAS Registry Number | 112898-44-9 |
| Molecular Formula | C11H18O3 |
| Molecular Weight | 198.26 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 280-283 °C |
| Refractive Index | 1.467-1.469 |
| Flash Point | 110 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25-23 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

