(S)-2-Aminooctane CAS#: 34566-04-6; ChemWhat Code: 395241
Names & Identifiers |
| Product Name | (S)-2-Aminooctane |
| Synonyms | (S)-(+)-2-AMINOOCTANE: CHIPROS 99%, EE 99%;(S)-2-AMINOOCTANE, 95%, (98% E.E.);(S)-2-Aminooctane, 98% ee;(2S)-Octane-2-amine;(S)-2-Octanamine;(S)-Octane-2-amine;(S)-(+)-2-Aminooctane, ChiPros 99+%;(S)-(+)-2-AMinooctane, ChiPros|r 99+%, ee 99+% |
| CAS Registry Number | 34566-04-6 |
| Molecular Formula | C8H19N |
| Molecular Weight | 129.24 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | <-20°C |
| Boiling Point | 163-165 °C |
| Density | 0.77 |
| Refractive Index | 1.4235 |
| Flash Point | 50 °C |
| Storage | Flammables area |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 1719319 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,T,N |
| R Phrase | 22-34-25-10-50 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45-16-61 |
| RIDADR | UN 2735 8/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-34 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
