(S)-(+)-2,2-Dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol CAS#: 22323-82-6; ChemWhat Code: 236522
Names & Identifiers |
| Product Name | (S)-(+)-2,2-Dimethyl-1,3-dioxolane-4-methanol |
| Synonyms | 1,3-Dioxolane-4-methanol, 2,2-dimethyl-, (S)-;D-1,2-O-ISOPROPYLIDENE-SN-GLYCEROL;D-(+)-1,2-ISOPROPYLIDENEGLYCEROL;D-ALPHA,BETA-ISOPROPYLIDENEGLYCEROL;ISOPROPYLIDENEGLYCEROL (S)-(+)-1,2-O-;1,2-ISOPROPYLIDENE-SN-GLYCEROL;1,2-O-ISOPROPYLIDENE-SN-GLYCEROL;(+)-2,3-O-ISOPROPYLIDENE-SN-GLYCEROL |
| CAS Registry Number | 22323-82-6 |
| Molecular Formula | C6H12O3 |
| Molecular Weight | 132.16 |
| EINECS | 244-910-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| alpha | 11 º (c=5, CH3OH) |
| Boiling Point | 82-83 °C14 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.07 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 176 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to light yellow |
| Water Solubility | miscible |
| Merck | 14,5213 |
| BRN | 80118 |
| Stability: | Stable. Flammable. Incompatible with oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | L-Acetone glycerol(22323-82-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 23-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | JI0400000 |
| F | 10 |
| HS Code | 29329970 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
