(S)-(+)-3-METHYL-2-BUTANOL CAS#: 1517-66-4; ChemWhat Code: 121777
Names & Identifiers |
| Product Name | (S)-(+)-3-METHYL-2-BUTANOL |
| Synonyms | (S)-3-methyl-butan-2-ol;(S)-(+)-3-METHYL-2-BUTANOL;(S)-(+)-Isopropyl methyl carbinol;(2S)-3-Methyl-2-butanol;(S)-sec-Isoamyl alcohol;(S)-sec-Isopentyl alcohol |
| CAS Registry Number | 1517-66-4 |
| Molecular Formula | C5H12O |
| Molecular Weight | 88.15 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 111-112°C |
| Density | 0,81 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4090 |
| Flash Point | 26°C |
| Water Solubility | Soluble in alcohol. Insoluble in water. |
| BRN | 1718801 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 10-20-36/37/38 |
| S Phrase | 24/25-36-26-16 |
| RIDADR | 1105 |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
