(S)-4-BROMO-3-HYDROXYBUTYRIC ACID ETHYL ETHER CAS#: 95537-36-3; ChemWhat Code: 1322255
Names & Identifiers |
| Product Name | (S)-4-BROMO-3-HYDROXYBUTYRIC ACID ETHYL ETHER |
| Synonyms | ETHYL (S)-4-BROMO-3-HYDROXYBUTANOATE;ETHYL S-(+)-4-BROMO-3-HYDROXYBUTANOATE;ETHYL (S)-(-)-4-BROMO-3-HYDROXYBUTYRATE;ETHYL-[(3S)-(-)-4-BROM-3-HYDROXYBUTANOAT];ETHYL (3S)-4-BROMO-3-HYDROXYBUTANOATE;BUTANOIC ACID, 4-BROMO-3-HDROXY-, ETHYL ESTER, (S);BUTANOIC ACID 4-BROMO-3-HYDROXY-ETHYL ESTER, (S);(S)-4-BROMO-3-HYDROXYBUTANOATE ETHYL ESTER |
| CAS Registry Number | 95537-36-3 |
| Molecular Formula | C6H11BrO3 |
| Molecular Weight | 211.05 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 94-96 °C2 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.468 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Colorless to Brown |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 41 |
| S Phrase | 39-26 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

