(S)-(-)-4-Bromo-alpha-phenylethylamine CAS#: 27298-97-1; ChemWhat Code: 281590
Names & Identifiers |
| Product Name | (S)-(-)-4-Bromo-alpha-phenylethylamine |
| Synonyms | (S)-(-)-p-Bromo-alpha-methylbenzylamine;(S)-(-)-P-BROMO-ALPHA-PHENETHYLAMINE;(S)-(-)-1-AMINO-1-(4-BROMOPHENYL)ETHANE;(S)-1-(4-BROMOPHENYL)ETHANAMINE;(S)-(-)-1-(4-BROMOPHENYL)ETHYLAMINE;(S)-1-(4-BROMOPHENYL)ETHYLAMINE;S(-)-4-BROMO-ALPHA-METHYLBENZYLAMINE;(S)-(-)-4-BROMO-ALPHA-PHENYLETHYLAMINE |
| CAS Registry Number | 27298-97-1 |
| Molecular Formula | C8H10BrN |
| Molecular Weight | 200.08 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -25°C |
| alpha | -18 º (c=2,CH3OH) |
| Boiling Point | 63-72 °C (0.2 mmHg) |
| Density | 1.390 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >110°C |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 5729988 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,N |
| R Phrase | 34-51/53-43-20/22 |
| S Phrase | 26-28-36/37/39-45-61 |
| RIDADR | UN 2735 8/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-23 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
