SILICONE OIL CAS#: 68083-14-7; ChemWhat Code: 964812
Names & Identifiers |
| Product Name | SILICONE OIL |
| Synonyms | cf1142;k333;polydimethyldiphenylsiloxane;ps089;sf1153;sf1154;sf1179;Siliconerubber,methyldiphenylrtv108 |
| CAS Registry Number | 68083-14-7 |
| Molecular Formula | C6H18OSi2 |
| Molecular Weight | 162.380004882813 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -50 °C |
| Boiling Point | >140 °C0.002 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.09 g/mL at 20 °C |
| vapor Density | >1 (vs air) |
| vapor pressure | <5 mm Hg ( 25 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | Storage temperature: no restrictions. |
| form | Liquid |
| Color | Colorless |
| Water Solubility | Miscible with aliphatic, aromatic hydrocarbons, alcohol and chlorinated hydrocarbons. Immiscible with water, methanol and ethylene glycol. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | VW3146875 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
