STIGMATELLIN CAS#: 91682-96-1; ChemWhat Code: 1303886
Names & Identifiers |
| Product Name | STIGMATELLIN |
| Synonyms | (e,e,e)-)-8-hydroxy-3-methyl;chromone,5,7-dimethoxy-2-(4,6-dimethoxy-3,5,11-trimethyl-7,9,11-tridecatrienyl;2-(4,6-Dimethoxy-3,5,11-trimethyl-7,9,11-tridecatrienyl)-8-hydroxy-5,7-dimethoxy-3-methyl-4H-1-benzopyran-4-one;STIGMATELLIN |
| CAS Registry Number | 91682-96-1 |
| Molecular Formula | C30H42O7 |
| Molecular Weight | 514.65 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 129°C |
| Boiling Point | 520.22°C (rough estimate) |
| Density | 1.0924 (rough estimate) |
| Refractive Index | 1.5800 (estimate) |
| Storage | −20°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 25 |
| S Phrase | 45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | GB7972000 |
| F | 8-10-23 |
| Storage Class | 6.1(a) |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

