SULINDAC SULFONE CAS#: 59973-80-7; ChemWhat Code: 874420
Names & Identifiers |
| Product Name | SULINDAC SULFONE |
| Synonyms | SULINDAC SULFONE;(Z)-5-FLUORO-2-METHYL-1[P-(METHYLSULFONYL)BENZYLIDENE]INDENE-3-ACETIC ACID;APTOSYN;FGN-1;EXISULIND;APTOSYN/EXISULIND;5-Fluoro-2-methyl-1-[(Z)-4-(methylsulfonyl)benzylidene]-1H-indene-3-acetic acid;1H-Indene-3-acetic acid, 5-fluoro-2-methyl-1-((4-(methylsulfonyl)phenyl)methylene)-, (1Z)- |
| CAS Registry Number | 59973-80-7 |
| Molecular Formula | C20H17FO4S |
| Molecular Weight | 372.41 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 248-250°C |
| alpha | D -62° (c = 1 in CHCl3) |
| Storage | -20°C Freezer |
| Solubulity | DMSO: >25 mg/mL |
| form | solid |
| Color | yellow |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

