TAPROSTENE SODIUM CAS#: 87440-45-7; ChemWhat Code: 1221222
Names & Identifiers |
| Product Name | TAPROSTENE SODIUM |
| Synonyms | Sodium 3-[(Z)-[(3aR,4R,5R,6aS)-4-[(1E,3S)-3-cyclohexyl-3-hydroxy-1-propenyl]hexahydro-5-hydroxy-2H-cyclopenta[b]furan-2-ylidene]methyl]benzoate;taprostene sodium salt;Rheocyclan, Sodium 3-[(Z)-[(3aR,4R,5R,6aS)-4-[(1E,3S)-3-cyclohexyl-3-hydroxy-1-propenyl]hexahydro-5-hydroxy-2H-cyclopenta[b]furan-2-ylidene]methyl]benzoate;3-[[(2Z,3aR)-4β-[(1E,3S)-3-Cyclohexyl-3-hydroxy-1-propenyl]-3,3aβ,4,5,6,6aβ-hexahydro-5α-hydroxy-2H-cyclopenta[b]furan-2-ylidene]methyl]benzenecarboxylic acid sodium salt;CG-4203;2,3,4-Trinor-1,5-inter-2-phenylene-6,9-epoxy-11,15-dihydroxy-15-dihydroxy-15-cyclohexyl-(16,17,18,19,20-pentanor)prosta-5,13-dienoate;Benzoic acid, 3-((4-(3-cyclohexyl-3-hydroxy-1-propenyl)hexahydro-5-hydroxy-2H-cyclopenta(B)furan-2-ylidene)methyl)-, monosodium salt, (3ar-(2Z,3aalpha,4alpha(1E,3S*),5beta,6aalpha))-;Benzoic acid, 3-((Z)-((3ar,4R,5R,6as)-(4-((1E,3S)-3-cyclohexyl-3-hydroxy-1-propenyl)hexahydro-5-hydroxy-2H-cyclopenta(B)furan-2-ylidene)methyl)-, monosodium salt |
| CAS Registry Number | 87440-45-7 |
| Molecular Formula | C24H29O5.Na |
| Molecular Weight | 420.478 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 173-182.5 °C(lit.) |
| alpha | D22 +249° (c = 0.68 in methanol) |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | H2O: 26 mg/mL |
| Color | off-white |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20/21/22 |
| S Phrase | 36 |
| WGK Germany | 3 |
| Toxicity | LD50 in mice, rats (mg/kg): 164, 20 i.v. (Schneider) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

