TERT-BUTYL 4-(2-HYDROXYETHYL)PIPERAZINE-1-CARBOXYLATE CAS#: 77279-24-4; ChemWhat Code: 1138951
Names & Identifiers |
| Product Name | TERT-BUTYL 4-(2-HYDROXYETHYL)PIPERAZINE-1-CARBOXYLATE |
| Synonyms | TERT-BUTYL 4-(2-HYDROXYETHYL)TETRAHYDRO-1(2H)-PYRAZINECARBOXYLATE;BUTTPARK 46/04-31;BOC-N-(2-HYDROXYETHYL)PIPERAZINE;4-(2-HYDROXYETHYL)-PIPERAZINE-1-CARBOXYLIC ACID TERT-BUTYL ESTER;4-(2-HYDROXYETHYL)-1-PIPERAZINECARBOXYLIC ACID, 1,1-DIMETHYLETHYL ESTER;1-BOC-4-(2-HYDROXYETHYL)-PIPERAZINE;1-(TERT-BUTOXYCARBONYL)-4-(2-HYDROXYETHYL)PIPERAZINE;1-TERT-BUTYLOXY CARBONYL-4-HYDROXYETHYL PIPERAZINE |
| CAS Registry Number | 77279-24-4 |
| Molecular Formula | C11H22N2O3 |
| Molecular Weight | 230.3 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 39 °C |
| Boiling Point | 114°C 0,1mm |
| Flash Point | 110 °C |
| form | Solid |
| Color | White to pale brown |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,N,T |
| R Phrase | 36/37/38-50-25 |
| S Phrase | 26-36/37/39-61-45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1/PG 3 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | Ⅲ |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

