TERT-BUTYL 4-(5-FORMYL-4-METHYL-1,3-THIAZOL-2-YL)PIPERIDINE-1-CARBOXYLATE CAS#: 850374-97-9; ChemWhat Code: 1245922
| TERT-BUTYL 4-(5-FORMYL-4-METHYL-1,3-THIAZOL-2-YL)PIPERIDINE-1-CARBOXYLATE Basic information |
| Product Name | TERT-BUTYL 4-(5-FORMYL-4-METHYL-1,3-THIAZOL-2-YL)PIPERIDINE-1-CARBOXYLATE |
| Synonyms | TERT-BUTYL 4-(5-FORMYL-4-METHYL-1,3-THIAZOL-2-YL)PIPERIDINE-1-CARBOXYLATE;tert-Butyl 4-(5-formyl-4-methyl-1,3-thiazol-2-yl)piperidine-1-carboxylate ,95%;Tert-butyl4-(5-formyl-4-methylthiazol-2-yl)piperidine-1-carboxylate;1-Boc-4-(5-forMyl-4-Methylthiazol-2-yl)piperidine;4-(5-ForMyl-4-Methyl-thiazol-2-yl)-piperidine-1-carboxylic acid tert-butyl ester;1-Boc-4-(5-Formyl-4-methylthiazol-2-yl)piperidine1-Boc |
| CAS Registry Number | 850374-97-9 |
| Molecular Formula | C15H22N2O3S |
| Molecular Weight | 310.41 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
| TERT-BUTYL 4-(5-FORMYL-4-METHYL-1,3-THIAZOL-2-YL)PIPERIDINE-1-CARBOXYLATE Chemical Properties |
| Melting point | 220 °C |
| Boiling Point | 0°C |
| Flash Point | 0°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 36/37/38-41-37/38-22 |
| S Phrase | 26-36-39-36/37/39-22 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

