TERT-BUTYLPEROXY ALLYL CARBONATE CAS#: 65700-08-5; ChemWhat Code: 944119
Names & Identifiers |
| Product Name | TERT-BUTYLPEROXY ALLYL CARBONATE |
| Synonyms | TERT-BUTYLPEROXY ALLYL CARBONATE;Allyl(t-butylperoxy)carbonate;allyl tert-butyl peroxycarbonate;t-Butyl peroxy allyl monocarbonate;t-Butylperoxyailylmonocarbonate;TERT-BUTYL PEROXY ALLYL MONOCARBONATE;Peroxycarbonic acid O-allyl OO-(tert-butyl) ester;tert-Butylperoxy allyl carbonate,70 wt.% solution in odourless mineral spirits |
| CAS Registry Number | 65700-08-5 |
| Molecular Formula | C8H14O4 |
| Molecular Weight | 174.19 |
| EINECS | 265-881-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -50 °C |
| Flash Point | 50 °C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi-O |
| R Phrase | 7-36/38-10 |
| S Phrase | 36/37/39-3/7-26-14A |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

